Чрез тази нова рубрика продължаваме традицията да споделяме с вас интересна информация, свързана с Гърция, гръцкия език и култура.
Всяка седмица ще ви запознаваме със седем интересни думи, снимки, личности, израза, факта, истории и пр., от които се надяваме да научите много нови неща за любимита ни Гърция и езика.
Защо точно седем ли?
Защото тази година Център за гръцки език и култура АРИСТЕА навърши 7 години!
Първите седем са изключително важни, затова багодарим от сърце на всички вас, които ги споделихте с нас.
Благодарим за вдъхновението и всички прекрасни моменти, в които взаимно сме се учили и ще продължаваме да го правим... с любов!
Ето ги и седемте вкусни постни гозби / храни, които препоръчаваме да опитате в Гърция (или да си ги приготвите сами с помощта на рецептата в линк)
1. Лагана
Λαγάνα
Лаганата (λαγάνα) е постен хляб, който традиционно се приготвя в Гърция само и единствено на Чисти понеделник (Καθαρά Δευτέρα). Този ден е неработен ден в южната ни съседка. Обикновено гръцките семейства посрещат постите с излет или разходка сред природата, където пускат пъстроцветни хвърчила, а на трапезата им присъстват постни ястия, включително и морски дарове, маслини и халва, както и традиционния постен хляб „λαγάνα”.
Лаганата се приготвя от брашно с бакпулвер, вода, оцет, сол и захар и се поръсва със сусам.
Рецепта с видео има тук.
2. Мелитзаносалата
Μελιτζανοσαλάτα
Салатата с патладжан (μελιτζανοσαλάτα) е една от най-вкусните гръцки разядки, които обожавам.
Можете да я приготвите по рецептата на сайта ни, но без да добавяте майонеза, за да бъде постна.
Необходими са ви печен патладжан, чесън, лук, лимон, зехтин, сол, пипер, магданоз. Можете да добавите и 1-2 червени печени чушки и да гарнирате с маслинки.
Ще бъде великолепно допълнение към лаганата или топлия гръцки хляб за празника Καθαρά Δευτέρα.
3. Фасул „гигантес” на фурна
Γίγαντες φούρνου
Едно от най-вкусните постни ястия, които съм опитвала в Гърция, въпреки че не съм почитател на боба, е т.нар фасул „гигантес”.
Става въпрос за едър боб, който се задушава и се пече на фурна с подправки и доматен сос.
Подробна рецепта ще откриете тук.
От гръцката бакалия можете да си купите и фасула γίγαντες, както и фава, за да опитате следващата рецепта.
Линк към предлаганите в магазина варива тук. Проверете с какво разполагат и можете да сътворите истинска гръцка трапеза удома си.
4. Фава
Φάβα
Фавата (φάβα) е растение, което при нас няма аналог. Представлява сцепен по средата жълт грах и е типична култура за остров Санторини. Може да сте я опитвали и на друго място, разбира се, но санторинската фава се води за тази с най-добри качества. Тя е и патентован продукт за острова.
Бихте могли да си приготвите чудесно мезе за узото с фава. Ето как:
Измиваме и варим фавата в тенджера с вода. След като кипне прецеждаме водата и връщаме обратно на котлона, като добавяме топла прясна вода. Оставяме да заври отново и после добавяме нарязана на ситно глава лук, може и чесън, намаляваме огъня и оставяме да къкри около половин час. Когато водата се изпари добавяме сол и зехтин. Можем да разбием допълнително с кухненски робот и да гарнираме с лук, маслини и каперси.
Тук ще намерите рецепта както за разядката с фава, така и за лесна супа.
5. Тарамосалата
Ταραμοσαλάτα
Типично за гърците е да консумират морски дарове (θαλασσινά) по време на постите.
В гръцките сайтове ще откриете много рецепти за приготвяне на октопод, скариди или паста и ризото с морски дарове.
В България обикновено постещите избягват да ги консумират. Като компромисен вариант в първия ден на Великия пост, ако той не е чак толкова строг, бихте могли да си приготвите една от най-лесните и вкусни гръцки разядки – тарамосалата.
Можете да я направите бързо в домашни условия с помощта на кухненския робот и
200гр. бял тарама хайвер, 300гр бял хляб (без кората) – добре е да използвате сух хляб, който топим във вода и изцеждаме след това, 1 глава лук - ситно нарязан (или настърган), половин чаша зехтин и сок от 2 лимона. Рецепта за тарамосалата има и тук.
6. Нахут на фурна
Ρεβίθια φούρνου
Нахутът (ρεβίθια) e едно от най-тачените и обичани растения от семейство бобови (όσπρια) в Гърция. Родината му е Близкият изток, след което стига до Средиземноморието и се консумира от древни времена до днес. Съдържа изключително много полезни за организма вещества – протеини, фибри, витамини и минерали.
Бях тръгнала да превеждам рецептата за нахут на фурна с розмарин от един гръцки сайт, но попаднах на една дама, която вече си е направила труда да я сподели на страницата си тук. Цитира и една от любимите ми книги „Мед, маслини и октопод”, която можете да откриете и в библиотеката на Аристеа. Ако сте почитатели на гръцката / средиземноморската кухня, това е задължително четиво!
7. Бриам (постен гювеч)
Μπριάμ
И накрая, но не на последно място, ви представям едно от задължителните сезонни / летни блюда, които трябва да опитате в Гърция - бриам (μπριάμ). Представлява постен зеленчуков гювеч и се предлага в почти всяка таверна. Въпреки, че много обичам гръцкия бриам, трябва да призная, че е една идея по-мазничка манджа от това, което сме свикнали да консумираме удома, но пък е много много вкусен. Приготвя се от сезонни зеленчуци, които първо се осоляват и понякога първо се запържват леко, а после се пекат на фурна – патладжан, тиквички, картофи, моркови, домати, лук, чесън, подправки и дафинов лист. Рецепта с превод на английски има тук.
Какво още ще откриете на гръцката празнична трапеза?
Маслини, халва, постни сърмички, хумус и др.
Пожелавам ви да ги опитате всички лично и в прекрасна компания!
Καλή όρεξη και Καλή Σαρακοστή

автор: Петя Загорчева