В следващите редове впечатленията си за Гърция споделя Петя Загорчева, преподавател по гръцки език и създател на център за гръцки език и култура "АРИСТЕА".
1/ Защо точно Гърция? Какво те свърза с нея?

Майка ми – тя беше връзката ми с Гърция. Когато бях на 15, отиде да работи в Атина, при леля ми, която живееше там (беше омъжена за грък). После и майка ми се омъжи и остана там. Първият път, когато посетих Гърция, преди 10 години, не знаех и дума гръцки. Първото ми впечатление от страната беше прекрасно, но от гърците, по-скоро, бях разочарована. Не говореха английски и ми се стори, че се държат като сноби с чужденците. Помня, че няколко месеца по-късно, на първия урок по гръцки език в Софийския университет, предподавателката ми Милена Миленовa ни зададе въпроса „Защо избрахте специалност гръцка филология?”. Всички започнаха да се прехласват по гръцката музика и плажовете. Когато дойде моят ред отговорих, че съм попаднала там „случайно”, че съм била веднъж в Гърция и мисля, че гърците са много надути. Милена ми каза, че не е добре да започвам да уча езика с такава нагласа към гърците... Разбира се! Е, скоро осъзнах, че първото ми впечатление се оказа погрешно. Успоредно с изучаването на езика имах възможност да посещавам редовно Гърция и всеки пък за мен ставаше все по-приятно и интересно, защото общуването с гърците на техния език отвори много нови вратички и прозорчета в съзнанието и в сърцето ми. Понеже осъзнах, че за мен Гърция е като оазис, от който имам жизнена необходимост, създадох в България „АРИСТЕА” – така всеки ден се потапям в своя оазис!
2/ Какво те очарова и какво те разочарова в Гърция?
Очароват ме толкова много неща... невъзможно е да ги изброя всички. Като започнем от малките ежедневни дреболии .. като това да ми подарят торба с портокали на пазара, да ми се усмихват, да ме поздравяват или да ме наричат „кукла” и „обич моя” напълно непознати хора по улиците или продавачката в супермаркета... Очароват ме усмихнатите и весели хора в градския транспорт, музиката, която звучи в атинското метро и превръща няколкото минути чакане в удоволствие... Очарова ме ароматът на разцъфнали портокалови дръвчета по улиците и гледката към Акропола и Атина от Пника. Задължително трябва да спомена МУЗИКАТА, ХРАНАТА и ДУШАТА на гърците – това са неща, които предизвикват възхищение у мен. Гърците са топли, усмихнати и колоритни личности. Гърция винаги е шарена и цветна в моите представи.

Какво ме разочарова? .. Честно казано, ако някога е имало нещо, което да не ми хареса, в момента не се сещам за него или просто съм го забравила. Явно не е било толкова сериозно.. или просто Гърция ме е научила да я приемам такава, каквато е и да не й се „сърдя” за нищо (както се пее и в песента на Манолис Расулис). Мисля, че някои хора наричат това „истинска любов”, нали?
3/ Какво е “Гърция” за сетивата ти? Кой вкус, аромат, звук и/или гледка свързваш с нея?

Вкус – Μπουγάτσα με κρέμα, κανελίτσα και ζάχαρη άχνη.. (солунска баница с точени кори, пълна с крем - поръсена с канела и пудра захар)
Аромат – този, който се носи от фурните сутрин, на прясно изпечен хляб и курабийки.. Ароматът на цъфнали портокалови дръвчета по улиците.. на тамян (почти всяка неделна сутрин домът ни в Атина се прикъдяваше.)
Звук – сутрин да ме будят камбаните на близката църква или «ο παλιατζής» (човек, който събира стари мебели и различни предмети и сутрин обикаля кварталите с високоговорител и съобщава за пристигането си в района).
Гледка – портокалови дръвчета по улиците и усмихнати лица. Акрополът и морето.. Егейско!
4/ Кое е най-ценното качество на гърците, според теб?
Оптимизмът и гостоприемството им! Както и това, че са задружни и родолюбци. Мислят за ближните си. Скоро се сетих как в Гърция, когато се разделяхме с приятели късно вечер, винаги ми казваха "Κάνε μου μια αναπάντητη όταν φτάσεις σπίτι!" ("Клипни ми като се прибереш вкъщи!")...
5/ Какво ни различава и какво ни сближава?
Дели ни една граница. Сближава ни същата. Ние сме същите хора със същите проблеми. Имаме обща история, много общи думи, общи поговорки, общи ястия, общи шеги… и със сигурност – общи мечти!

6/ Бързо ли научи езика? Как го научи? Сподели някое "трикче за бързо учене" с нас
Езикът още не съм го научила (винаги съм вярвала в това, че "човек се учи, докато е жив"!), но на моменти имам усещането, че го познавам по-добре от родния си език. Започнах да го уча в СУ. В специалност „Новогръцка филология” работят чудесни преподаватели, които ме научиха на много, но въпреки всичко една от основните причини да остана да живея две години в Атина беше желанието ми „да изживея гръцкия език”... Като заживееш вътре в езиковата среда наистина започваш да усещаш и възприемаш езика по друг начин. Мисля, че най-добрият начин да научи нещо човек е да го научи неусетно, като на шега или чрез някаква игра. Когато живеех в Атина много обичах да се събираме с приятели и да играем на игра на думи наречена „Табу”, по която те ме зарибиха и съм им много благодарна! Изключително много ми помагаше за обогатяването на речника. Преди да си тръгна от Атина ми подариха чисто нова игра: един от най-ценните подаръци, който съм получавала. Сега се опитвам да предавам наученото и на учениците си. Въведох доста елементи от играта в учебния процес и се получава страхотно! Използвам много песни и игри в преподаването на гръцки, защото аз самата уча така лесно и приятно.
7/ Разкажи някоя любопитна и незабравима случка.
Те са много, но има една случка, която се е запечатала в съзнанието ми, защото беше един от първите мили жестове от непознат, когато заживях в Атина. Веднъж се отбих в кварталния цветарски магазин, за да купя картичка за рождения ден на приятелка. Разгледах изложените картички, избрах си една и я подадох на продавача с въпрос „Колко струва?”, като същевременно понечих да отворя чантата си и да я платя. Тогава той ми каза «Δεν τις πουλάμε τις κάρτες, αγάπη μου, τις χαρίζουμε…»(„Ние не продаваме картичките, обич моя, подаряваме ги.”) и ми я подаде с усмивка!
Не помня вече колко пъти са ми подарявали плодове на пазара, и то количества.. Или няма да забравя онзи път, когато ватманът на трамвая се обади по радиостанцията на този пред него, за да спре на спирката и да ме изчака да се кача там, защото този, на който се возех, беше за гараж, а аз си бях хванала последния трамвай от Пиреас за Глифада и нямаше друг транспорт. Да ти се усмихне някой и просто да ти пожелае Καλή σας μέρα (Приятен ден), Καλό μήνα (Хубав месец) или Καλή εβδομάδα (Успешна седмица). Такива мили дребни жестове, които ти топлят сърцето...