В тази статия ще научите повече за амулетите, талисманите и суеверията, които продължават да са част от ежедневието на някои гърци днес. Много от суеверията са разпространени и у нас. Независимо дали вярваме в тях или не, сигурно се е случвало поне веднъж да се натъкнем на суеверен човек, който се съобразява с някакви поверия, носи си амулет и внимава да извършва или не определени действия, за да не предизвика негативни сили или лош късмет.
Замислете се колко често чуваме например „Пу пу, да не ти е уроки!” ( «Φτου φτου» ) или „Ох, черна котка ми мина път” («Οχ, είδα μαύρη γάτα να περνάει μπροστά μου») и пр. Факт е, че всеки народ си има своите суеверия и отдава по-специално значение на някои знамения, които определя за „добри” или „лоши” знаци съответно. Нека разгледаме част от суеверията, в които вярват суеверните гърци...
Предразсъдъци и суеверия
Много хора считат, че суеверията са плод на фантазията, невежеството, несигурността и страха на простоватите и необразовани хора. Ако няма нищо вярно в тях, защо тогава са били толкова разпространени сред обикновените хора още от древни времена? Вероятно много от суеверията са били и ефективен начин да се научат децата, а и някои възрастни, на добри обноски и правилни навици, свързани с ежедневието. В днешно време, когато науката и техниката са достигнали до своя връх, повечето от предразсъдъците и поверията, в които са вярвали нашите баби и прабаби, изглеждат абсурдни. Въпреки това още има хора, които не са се освободили от определени суеверия и спазват някои ритуали с цел да избегнат лошия късмет.Доказателство за това е наличието на предмети, които според гърците имат функцията на амулети или талисмани, и се продават по магазините за сувенири и традиционни стоки в Гърция.
Амулети и талисмани

Ето някои предмети, които играят ролята на амулети или талисмани за гърците:
- Οко (Μάτι): малки сини мъниста под формата на оченце, които ни защитават от уроки («μάτιασμα») или т.нар. «κακό μάτι» (букв. „лошо око”)
- Орел (Αετός): амулет под формата на орел, който ни закриля от проклятия
- Мартеница (Μάρτης): Да! И в Гърция имат мартенички. Става въпрос за гривна от бял и червен конец, която се слага на ръката, за да не те "изгори" мартенското слънце «για να μην σε κάψει ο Μάρτης» (повече за мартениците в Гърция можете да прочетете в тази статия)
- Костица от прилеп (Κόκκαλο νυχτερίδας): носи добър късмет
- Четирилистна детелина (Τετράφυλλο τριφύλλι): за да имате късмет във всички начинания
- Парата от новогодишната пита (Φλουρί στην βασιλόπιτα): хубав късмет през годината
- Конска подкова (Πέταλο αλόγου): добър късмет и щастие
- Скъпоценни и полускъпоценни камъни (Πολύτιμοι και ημιπολύτιμοι λίθοι): амулет за добър късмет
- Нар (γούρι - ρόδι) - амулет за дома или офиса, който гърците подаряват на приятелите през януари, за да е добра и ползотворна годината.

Ужас: Вторник 13-ти!
Защо за гърците "фаталният" ден е Вторник 13-ти, а не Петък 13-ти, както е в по-голямата част от останалия свят?
Действително гърците определят Τρίτη και 13 (Вторник 13-ти) като "каръшки ден".
Едната теория е свързана с датата 29 май 1453 г. и падането на Константинопол под турска власт. Денят е бил вторник, а сборът от цифрите на годината (1+4+5+3) е... 13. Следователно за гърците тази дата и този ден носи лош късмет.
Явно датата си е била "каръшка" за града и преди това,тъй като на 13 април (вторник) през 1204 кръстоносците го завладяват.
И така гърците наричат вторник 13-ти „γρουσούζικη μέρα” (каръшки ден).
„Γρουσούζης” и „γκαντέμης” са две често използвани думи в гръцкия език, с които се назовава човек с лош късмет, карък. Всъщност, и двете думи са заемки от турския.

Разбира се, има и други причини числото 13 да се счита за носител на лош късмет.
Обикновено „обвиняват” 13-ката, че разваля перфектното 12, защото:
- 12 са Боговете на Олимп
- 12 са месеците
- 12 са часовете на деня и нощта
- 12 са подвизите на Херкулес
- 12 са зодиите...
Какво по-силно доказателство за негативния заряд на това число?
Не знам дали вие вярвате в подобни суеверия, но гръцкият актьор Νίκος Σταυρίδης явно вярва в "каръщината" на 13-ката, както и в лошия късмет, който носи черната котка, както се вижда във филма "Τρίτη και 13" (Вторник 13-ти), който можете да гледате онлайн в youtube - откъс от него.
Суеверията
Изглежда, че амулетите (φυλαχτά), талисманите (γούρια) и суеверията (προλήψεις) продължават да са част от нашето ежедневие.Факт е, че всеки народ си има своите суеверия (προλήψεις) и отдава по-специално значение на някои знамения, които определя за „добри” или „лоши” знаци съответно.
Ето кои са най-разпространените суеверия сред южните ни съседи, като повечето от тях съществуват и у нас, разбира се.
- Урочасването „лошото око” «το κακό μάτι» е много лошо нещо. Ако някой (било то дете или възрастен) се оплаква от главоболие, вероятно е урочасан (ματιασμένος) и се налага бързо да бъде "пречистен от уроките" (глаголите, които се използват в гръцкия са съотв. ματιάζω - урочасвам / ξεματιάζω - чистя уроки). Разбира се, някои възрастни жени могат успешно да „чистят уроки” (ξεματιάζουν), някои го правят и по телефона - от разстояние. На много места в Гърция се вярва, че само на Велики Петък някой може да бъде научен как точно да провежда този ритуал по "чистене на уроки" (ξεμάτιασμα). Все пак, ако не искате да урочасате човек или дете, добре е да го "заплюете" като този символичен жест трябва да е придружен с думите "φτου σου" или "φτου φτου". Впрочем, този жест може да се използва и за назидание при други обстоятелства, но това е друга тема.
- Ако кажеш нещо лошо, събеседникът ти обикновено реагира с израза «Φτου φτου κουνήσω απ΄την θέση σου!» (нещо като "Пу Пу.. пепел ти на устата")
- Ако пък кажеш нещо заедно с друг човек в същото време гърците казват «Πιάσε κόκκινο» - хвани / докосни нещо с червен цвят, за да не се скарате.

Освен нещата, които казваме, е много важно да обръщаме внимание на нещата, които правим. Например:
- Да не оставяме хляба обърнат наобратно – показва неуважение към храната и Господ, както и да не изхвърляме парчета от хляба, защото Господ ще ни накаже
- Да не метем / чистим дома, когато си тръгнаτ гостите, преди да са стигнали благополучно в дома си
- Да не изхвърляме боклука по тъмно, както и да не тупаме покривката навън, когато е тъмно
- Да не събаряме / разваляме гнездата, които лястовичките свиват под стряхата на дома ни
- Ако те сърби носът, значи скоро ще плачеш, ако те сърби дясната ръка – ще даваш пари, ако е лявата – ще взимаш, ако те сърби гърбът – ще ядеш бой.
- Ако „играе” дясното ти око - ще видиш любим човек, ако „играе” лявото ти око, ще видиш някой, който ти е неприятен.
- Ако „пищи” дясното ти ухо– някой говори хубави неща за теб, ако ти „пищи” лявото ухо – говорят лоши неща за теб.
- Сряда и петък не бива да не си режеш ноктите, а в неделя – да не се къпеш. (Опитвали ли сте да обясните на грък поздрава "Честита баня"? Забавно е!)
- Ако кихаш, значи някой говори за теб.
- Ако оставяш гардероба си отворен ще станеш обект на клюки, също и ако оставиш отворена ножица.
- Ако някой прекрачи бебе, трябва да се върне обратно и да го прекрачи на връщане, за да не остане то ниско.
- Ако вземеш сапун от нечия ръка, ще намразиш този човек
- Ако видиш черна котка да седи пред входа на дома ти – носи лош късмет
- Ако се разлее кафето – ще получиш пари
- Ако счупиш огледало – чака те 7 години лош късмет
- С чаши с вода не се чукаме за наздравица, защото носи лош късмет, но можем само да си казваме „Наздраве” само повдигайки чашата. Същото важи и за празна чаша, както и, ако кажеш „Наздраве” и оставиш чашата си без да отпиеш от напитката.
- Когато подаряваме рози – да бъдат нечетен брой. Четен брой цветя са подходящи само за погребение.
- Ако намериш игла или карфица на пода или на земята – добре да я запазиш, защото носи късмет. Ако намериш на пътя си копче – точно обратното – не го взимай, защото носи лош късмет.
- Отворен чадър в дома не е на хубаво, носи лош късмет. Ако има в дома ученици – казват, че ще останат в същия клас, няма да са добри ученици.
- Да видиш дъга е на добър късмет - значи, че можеш да спечелиш пари.
- Не е добра идея да броим звездите, но, ако видим падаща звезда – трябва да си пожелаем нещо
- Добре е да имаме саксия с босилек пред или в дома, защото носи късмет. Също така е хубаво да подарим стръкче босилек на любим човек, който поема на дълъг път.
- Гърците нямат проблем да оставят чантата си на пода и не мислят, че това носи безпаричие, даже обратното – за някои народи поставянето на чантите на земята носи късмет
- Зъбчетата на малките деца, след като паднат, добре е да ги хвърлят на покрива изричайки думите Ήλιε μου χρυσήλιε μου, σου δίνω δόντι κοκαλένιο να μου δώσεις σιδερένιο. - „Ето ти, слъчо, кокалче, дай ми желязно зъбче” или подобни стихчета, които имат вариации в различните области на Гърция.
- Ако държиш лицето си с ръце, когато седиш на масата, казват, че по този начин „затваряш късмета си”
- На Томина неделя (първата неделя след Великден) не се работи – носи лош късмет
- През високосна година не се вдига сватба
- Не оставяйте шапка на леглото, носи лош късмет
- Лош знак е разливането на зехтин вечерно време
- Не отваряйте сандък вечер, защото е сякаш да отвориш нечий гроб
- Ако си жаден и близо до теб има малко дете, дай първо на детето да пие, после ти, за да не пресъхнат чешмите
- Конска подкова носи късмет и успехи
- Квас за хляб не бива да се прави късно вечер, когато изгрее луната и небето се отрупа със звезди, защото няма да стане хубав хляба
- На нова година в 12ч вечерта, добре е да се счупи един плод от нар - нарът е символ на плодородна, спорна и добра година. Още за новогодишните обичаи прочетете тук.
- Закачаме чесън на видно място в дома, за да гони уроките.
- Ако намериш пари на пътя – вземи ги, колкото и малко да са, ще ти донесат късмет и успехи в работата
Едно поверие, което със сигурност ви е познато, тъй като съществува и в българския фолклор
Когато се строи църква трябвало да се зазида нечия сянка в основите й, за да бъде постройката стабилна. Трудно било обаче да се намери доброволец, който да се съгласи да зазидат сянката му в църквата, тъй като това било равносилно на подписване на смъртна присъда за този човек. Защо ли? Съществувало поверие, че до 40 дни човекът, чиято сянка е зазидана в основите на строежа, ще почине.. и за жалост често се случвало точно така. Доказателство са многото приказки и народни песни, благодарение на които много от тези поверия са достигнали до нас днес.
автори: Петя Загорчева и Константина Вукелату
+ материали от интернет пространството